sobota, 20 października 2012

Piękna bo zdrowa - o tym trzeba rozmawiać!

Tej jesieni fundacja Kwiat Kobiecości organizuje trzecią już odsłonę programu "Piękna bo zdrowa". Celem Fundacji Kwiat Kobiecości jest edukacja kobiet w zakresie raka szyjki macicy, wirusa HPV, konieczności regularnego wykonywania badań cytologicznych, raka jajnika i innych nowotworów układu rodnego. Fundacja pomaga we współpracy z lekarzami ginekologami, onkologami, psychologami i seksuologami. 


Warto wiedzieć:
·  Rak szyjki macicy jest skutkiem zarażenia niektórymi typami wirusa HPV. Nie jest to choroba dziedziczna, ani uwarunkowana genetycznie.
·  Infekcja HPV jest jedną z najpowszechniej występujących na świecie chorób przenoszonych drogą płciową. Prezerwatywa nie chroni przed zarażeniem wirusem HPV.
·  Każda aktywna seksualnie kobieta jest narażona na zakażenie.
· Profilaktyka aktywnych seksualnie kobiet polega na regularnym wykonywaniu badań cytologicznych, podczas których pobierane zostają komórki nabłonka macicy. Jest to proste, bezbolesne badanie, które pozwala zdiagnozować stadia przednowotworowe oraz raka szyjki macicy.
· Ważne jest, aby cytologia była wykonywana za pomocą specjalnej szczoteczki cytologicznej, a nie patyczka z watką.
· Konieczne jest wykonywanie badania dopochwowego USG, które umożliwia wczesne wykrycie nowotworów w obrębie narządów płciowych, np. raka jajników. W stadium niezaawansowanym raka jajnika, przeżywalność wynosi 90%, a stadiach zaawansowanych zaledwie 20-30%, przy czym szansa na wieloletnie życie jest tu bardzo niska.

Polecam każdej z Was odwiedzenie strony Ogólnopolskiej Organizacji Kwiat Kobiecości, gdzie dowiecie się wielu ważnych informacji na temat samej choroby i leczenia. Jesteśmy kobietami i musimy żyć świadomie w kwestii chorób kobiecych i ich profilaktyki.
Najważniejsze to poznać problem i wiedzieć jakie działania możemy podjąć aby nie zachorować. Świadomość jest pierwszym krokiem do sukcesu. Musimy uwierzyć, że warto jest dbać i walczyć o siebie, swoją przyszłość – by cieszyć się pełnią życia.

Dzisiaj kobiety mają długo oczekiwane narzędzie do walki z tą chorobą – szczepienie przeciw wirusowi HPV. Jest to profilaktyka pierwotna. Dzięki szczepieniu układ odpornościowy kobiety jest stymulowany do wytwarzania odpowiednio wysokich poziomów przeciwciał, które chronią przed zakażeniem onkogennym wirusem HPV. Dodatkowo, szczepienie zapewnia długotrwałą ochronę przed rakiem szyjki macicy. 
Optymalna profilaktyka raka szyjki macicy to połączenie badania cytologicznego ze szczepieniem przeciwko wirusowi HPV.Więcej informacji na temat szczepienia, badania cytologicznego i jego przebiegu także na wspomnianej przeze mnie stronie


Kampania nie jest inicjatywą komercyjną - to przedsięwzięcie podjęte przez Idę Karpińską, która wygrała walkę z rakiem szyjki macicy. Pragnie ona edukować kobiety i pomagać tym, które znalazły się w podobnej sytuacji, jaka ją spotkała.


Patronat honorowy nad kampanią objęła Pani Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP, Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy, a także European Cervical Cancer Association, WHO, Polskie Towarzystwo Ginekologii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polska Unia Onkologii.


Jako matka i córka - takim kampaniom mówię TAK. Podaj dalej!


5 komentarzy:

 1. Moja mama miała raka szyjki macicy i dzięki takim badaniom wczesne wykrycie tej choroby pozwoliło jej przeżyć. Ja sama regularnie badam się i oczywiście zachęcam inne kobiety :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Popieram takie kampanie. Na pewno w odpowiednim czasie zaszczepię moją Julę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zawsze wspieram takie akcje i wszystkim moim koleżankom, trąbię o tym jak ważne są te badanie i regularne kontrole. Rak nie wybiera. Ja sama badam się regularnie, mam wręcz na tym punkcie małą fobię. Moja mama zmarła trochę ponad 3 lata temu na raka szyjki macicy. Miała 52 lata. 2 lata walczyła z chorobą od jej wykrycia, ale został rozpoznany tak późno, że niewiele można było zrobić. Najgorszemu wrogowi nie życzę takich męczarni jakie Ona przeszła pod koniec życia. Bardzo przydatny post i ważna akcja. Popieram.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cytologia to podstawa, ale też musi byc odpowiednio wykonana...

  OdpowiedzUsuń